Bár társadalmunkban az édesanyák gyermekeiket általában egyéves kor alatt választják el, a szoptatási időszakot korábban évezredeken keresztül, és a világ nagy részén még ma is inkább években és nem hónapokban mérik. Sokan tartanak attól, hogy ha nem kezdeményezik gyermekük elválasztását, akkor az “örökké szopni fog”. Ez a gondolat, hogy valamikor lesz idő, amikor már el kell választani a gyermeket, ebből származik, hogy az emberek nem látják maguk körül idősebb szoptatott gyermekeket és főleg azért, mert nem is tudják, hogy néz ki a természetes elválasztás. Valójában a gyermekek maguktól kinövik a szopást ugyanúgy, ahogy más kisbabás viselkedésmódokat is elhagynak. Ez egy természetes folyamat és minden gyermek errefelé halad, ahogyan természetesen önállóvá válik. Mennyi ideig tart ez? Ahogy tág határok között változik, hogy egy gyermek mikor tanul meg járni, mikor bújik ki az első foga, és mikor lesz szobatiszta, ugyanúgy változik az a kor is, amikor a gyerek kinövi szopás iránti igényét. A természetes elválasztás jóváhagyja a gyermekek különbözőségeit azáltal, hogy megengedi nekik a saját ütemük szerinti növekedést, hiszen a nekik megfelelő időben hagyhatják abba a szopást.
Édesanyák számára fontos tudni, hogy szoptatás nem is jó nem is rossz, hanem ez egy fiziológiai és természetes táplálkozási módszer amíg gyermek maga iránta érdeklődik. Ha a gyermek más gondoskodási és etetési formában részesül, ez mindig kockázatokat hozza magával.
Nem létezik semmilyen maximális fenti határ meddig erdémes szoptatni, ami után minden nap csak valamilyen bonusz lenne. Két év után szoptatás is még mindig fontos a gyermek számára. Tovább adja gyermeknek fontos és nagyminőségű tápanyagokat és ezeken kívül még probiotikumokat, amik segítnek a gyermek bélflóra jó megfelelő működésében, az anyagokat, amik segítnek a bel és többi szervek beérésében, különböző anyagokat, amik segítenek az immun rendszer megfelelő működésében és sok más nagyon drága anyag mint minőségű vitaminokat, ásványokat, fehérjét és zsírokat. Pedig az anyatej mennyisége, amit megissza ez a gyermek, valószínűleg nem nagyon változik ettől a mennyiségtől, amit megissza egy hónapos vagy féléves baba. Ami azt jelenti, hogy az anyatej még mindig marad a fontos elem a gyermek táplálkozásában a második év után is. Még mindig ez sokkal nagyobb minőségű tej mint tehentej vagy tápszer. Az anyatej még mindig egyéni folyadék, ami fontos a gyermek megfelelő fejlődés érdekében.
A szoptatás sokkal több mint csak az anyatej. Csak maga a szopás segíti a megfelelő gyermek arcfejlődésében, főleg a megfelelő fogív alakulásában, szájpadlásban és ezzel befolyásolja a fogak állását és ennek következében a szájüreg egészségi állapotát az egész további élét végéig. A megfelelő szájüreg formálása még más fontos gyermek fejrészének az állását befolyásolja – pl. az orrnyilások mérete, fülkürt hurut és nyelőcső állása stb. Szoptatás különösen fontos a gyermek agyfejlődésében. A szoptatás tovább segít a gyermek szívdobogásának, légzésének szabályozásában, stresszhormonok szintjét csökkenti és a fájdalom érzését csökkenti. Ezekből az okokból ez tovább nagyon egyszerű és gyors módszer hogyan lecsillapítjuk a gyermeket, ami testi sérülést szenved vagy valami miatt szomorú lett és főleg valamilyen betegség vagy fogzás idejében tud megbecsülni ezeket a funkciókat az anya, amikor a gyermek morcos, ideges és a szoptatás sokszor az egyetlen, ami megnyugtatja vagy elaltatja őt.
A hosszú távu szoptatásnál fényes érzés anya számára látni, ahogyan a gyermeke önállósodik és a természetes elválasztás idejében látja, hogy a gyermek magától már igyekszik néhány nehéz helyzetet, amelyekben addig szoptatással kellett segíteni, magától megoldani és hogy idővel egyre jobban teljesít. Ez a biztonság, hogy ha nem sikerül, akkor az édesanya segíteni fog megint az egyensúlyt felvetni, ez a szoptató gyermek
önérzetének forrása és a növekedő önállósága. Azért a gyermek maga eldönti, hogy elválasztódik folyamatosan és olyan időben, amikor már kész lesz rá és értett különböző élethelyzeteket egyedül megoldani. Ez az elképzelet, hogy ez soha nem történik és szükséges valamikor a gyermeket elválasztani, mert maga nem csinálna soha, a tapasztalat hiányaból és a környezetben levő praktikus példából ered. A szoptatás befejezéséről való döntés kellene, hogy közös megalapozás az anya es baba között legyen. A WHO addig ajánl szoptatni, amíg ez anyának és gyermeknek megfelel.
A szoptatás pozitívan befolyásolja az anya egészségét, ezért is hasznos továbbfolytatni. A korai elválasztás növeszti a mell-, meh- és petefészekrák kockázatát, súlyosít csontritkulást stb. Továbbfolytatni a szoptatásban azt jelenti olyasmiben folytatni, ami nem mindennapi a mi társadalmunkban. Ezek az anyák a szoptatási tanácsadóknál és a szoptatás támogató csoportokban találhatják támogatást. A szoptatást támogató csoportban az anyák egymást támogatást adnak, hosszú távon szoptatott gyermekekkel találkoznak és kölcsönösen szereznek az elképzelést, hogy néz ki továbbfolyatatni a szoptatásban – amennyire gyakran és milyen helyzetekben szopiznak ezek a gyermekek, ami valami, ami mindennap nem látható körülöttünk.
Hogyan idővel változik a szoptatás?
6 hónapos korig
A babának nincs szüksége semmi más folyadékra és főleg nem mindenféle anyamell helyettesítő tárgyakra mint cumi, cumisüveg, bimbóvédő stb…
6 HÓNAPTÓL 1 ÉVES KORIG
A hozzátáplálásnak, ahogyan maga a szó is állítja, nem ez a célja, hogy a szoptatást elyesítse, hanem hogy hozzá még a szilárd ételekkel is tápláljuk a gyermeket. Vigyázunk a szilárd telek
túl gyors bevezetésére és a szoptatások csökkentett számára, mivel ezzel dramatikusan csökkenthet a tejtermelődés és a babák ennek következtékben elutasíthatják a szoptatást.
1-TŐL 2 ÉVES KORIG
A szilárd étel egyre fontosabb szerepet játszik a baba napi étkezésben. A szoptatás tovább fontos elem marad. Sokszor gyermekek napközben nagyon belemerülnek a játékba és a világ felfedezésébe, hogy kevesebben kérik szoptatást maguktól, viszont az éjszakán bepótolják.
2-TŐL 3 ÉVES KORIG
A második születésnap után a gyermek elkezd nagyon függetlenül, önállóan gondolkodni, agy
a felfedezővágya, de ambíciói általában meghaladják a képességeit. Ez sokszor frusztrációt telt benne, de a szoptatás és a válaszkész nevelés képes lehet arra, hogy a frusztrált és dacos “rettenetes kétévesből” elbűvölő kétévest varázsoljon.
Ha a gyermek elutasítja a mellet, akkor kb. 2,5 évig ez nem jelenti a természetes elválasztást. 3 éves koráig a gyerekek egy minimális része elválasztódik. Legtöbben vannak, akik még elalváskor, ébredéskor igénylik a szoptatást, mások megnyugtatásra használják, vannak, akik pedig továbbra is nagyon gyakran szopnak. 2 és 3 éves kor között már feltehetően beszélnek is a szoptatásról a gyerekek, ami nagyon kedves dolog lehet.
Két éven felüli gyermek szoptatásánál: Meg lehet gyermekével beszélni hol szoptatunk őt. Érdemes egy “becenevet” választani a szopásra, amit gyermekünk nyugodtan kimondhat nyilvános helyen is anélkül, hogy zavarba hozna vele bennünket.
Sok esetben ilyenkor születik kistestvér. A várandósság alatt is lehet továbbszoptatni és a testvér születése után tandemben mindkettő gyermeket szoptatni.
3-TÓL 4 ÉVES KORIG
A szoptatási kapcsolat is egyre könnyebbé válik, jól működhetnek benne szabályok, lehet egyeztetni például arról, hogy hol és mikor lehet kölcsönös elégedettség mellett szopizni. A gyermekek együttműködési készsége rohamosan nő! A szoptatás egyre erősebben a agánszféra részévé válik, intim, meghitt, beszélgetős összebújásokkal.
4 ÉVES KOR FELETT
Ha valaki anyaként, szülőként soha szinte észrevétlenül nem nőtt még bele egy olyan helyzetbe, hogy a gyermeke a negyedik születésnap után még szopik, akár botrányosnak is érezheti ezt az egész ötletet. Ez azonban már egy egészen más korszak, teljesen átalakulhat ekkorra a szoptatás szerepe, mikéntje.
Ez jó tudatosítani, hogy ez normális, ha a gyermekek 3-5 évet szopnak. Sok gyermek sokkal többet szopik. Az édesanyák, amik manapság így az gyermekét szoptatják, nem azért csináljak, hogy így tervezték, hanem inkább azért, mert „így történt“ – szoptatják és egy hónap másik után egyre hosszabban és ebben a folyamatban észre vesznek, hogy semmi rossz benne. Pont fordítva. Ez nagyszerű. Ezek az édesanyák találjak olyan szoptatási aspektusokat, amelyekről nem is gondolták, hogy léteznek. Ezek az aspektusok túlteljesítenek tudományos ismereteket, hogy a szoptatás fontos a gyermek és anya egészsége miatt. Ennek ellenére, hogy sok gyermek már átalussza az egész éjszakát, az esetek többségében az esti (vagy kifejezetten altatásként szolgáló) szoptatás az az utolsó szoptatási alkalom, ami folyamatosan eltűnik.
Ha egy gyermek ebben az életkorban még szopik, arra valószínűleg későbbi élete során is emlékezni fog. Sokszor a szoptatás tettekben és szavakban is az otthon falai közt marad. A külvilágnak ilyenkor általában fogalma sincs az egészről, a kritikák jótékonyan elülnek: aki kritizálná, az nem is feltételezi, hogy még tart a szoptatás.
A fokozatos, szeretetteljes elválasztás
Az elválasztás akkor kezdődik, amikor a baba az anyatejen kívül más enni- vagy innivalót kap, lezárására pedig az utolsó szopással kerül sor. Az elválasztás – annak ellenére, hogy gyakran határozott időponthoz kötődő eseménynek tartják – ideális esetben egy folyamat. Az édesanya és a babája fizikai és érzelmi közérzete nagymértékben befolyásolhatja az anya hozzáállását.
A hirtelen elválasztás hátrányai
Mivel szoptatás éppúgy a biztonságnak és a testi közelségnek forrása, valamint a tápláléké, a hirtelen elválasztás érzelmi sérülést okozhat a babának. A fokozatos elválasztás előnye, hogy az édesanya a kimaradt szopásokat lassanként más módon, több odafigyeléssel és
dédelgetéssel kompenzálhatja. Főleg a hirtelen elválasztás ideje alatt sokan késztetve érzik magukat arra, hogy távol maradjanak gyermeküktől, mert attól félnek, hogy babájuk ragaszkodni fog a szopáshoz – holott kicsinyünknek éppen az elválasztás alatt van leginkább szüksége arra, hogy szeretetünkről biztosítsuk őt.
Megbizonyosodhatunk arról, hogy babánk jól alkalmazkodik a változásokhoz; egyúttal
a szoptatás ideje alatt nyújtott testközelséget és nagyobb mértékű szerető odafigyeléssel is helyettesíthetjük. Némelyik csecsemőnek erős a szopási igénye, ezért ők más pótlékot keresnek, például a hüvelykujjukat vagy cumit szopják az elválasztás alatt vagy után.
Mit fog most kapni cserébe a mell helyett?
A babák kb. 3 hónap körül elkezdenek szívni az öklét, mert ebben az időben a baba a kezét felfedezi és ez teljesen természetes dolog. Ha ez a baba, ami jól gyarapodik a súlyán és jól hatékonyan iszik a mellen, akkor az ököl szívása csak egy fejlődési stádium. A cumi vagy a hüvelyujj nem ideálisak az állkapocs fejlődése és szájüreg szempontjából. Nem létezik szoptatás- és fogbarát (=ortodontikus) cumi. Az állkapocs, szájpadlás és szájüreg megfelelő fejlődését a szoptatás biztosít. A cumi kínálása helyett a következő lépesek ajánlatosak:
- Megállapítani, hogy a baba elégségesen szopik-e (mivel néhány baba szívja az öklét vagy az ujját, amikor különböző okok miatt lecsökken a tejáramlás a lecsökkent tejtermelődés következményében). Az ököl vagy ujj szívása lehetne az első jel, hogy a tejtermelődés lecsökkent és a baba a kisebb tejáramlást a mellen kívül való szívással egyensúlyozza magának. Ezzel a szoptatási tanácsadó személyesen segíthetne.
- Néhány baba szívja az ujját vagy öklét helyettesítésként, mert nem lehetne eléggé hosszú ideje a mellen. Ebben az esetében jó babának a mellét kínálni és az ujj vagy ököl szívását előzni. A babáját a babahordozóban hordozhatja és ha a baba szívni szeretne, kínálhatja neki a mellét. Ha a cumi helyét a saját ujját kezdett használni a baba megnyugtatására, próbálja fokozatosan az ujját a mellével helyettesíteni. A jövő miatt jó lenne az ujj használatát megszüntetni. A szülő ujja ugyan sokkal személyes gondolkozási mód mint a cumi, de potencionálisan a baba viselkedésének egy részét okozza, ami ezek a babák viselkedésére hasonlít, akiknek cumija van.
Az egészségügyi okok?
Előfordulhat, hogy a hirtelen elválasztást egészségügyi okok teszik szükségessé. Általában mindig található valamilyen megoldás és a felírt gyógyszer helyett – ami mellett nem szoptathatnánk – valamilyen más szert kaphatunk. Az is lehetséges, hogy az ajánlott orvosi kezelés vagy különleges eljárás megváltoztatható vagy akár el is halasztható. (Hogy ez a konkrét gyógyszer szedhető-e a szoptatás mellett, az orvos megnézheti ebben a legújabb tanulmányok és tapasztalatok alapján folyamatosan frissített könyvben: Thomas Hale: Medication and Mother Milk vagy több internetes databázisban: www.e-lactancia.org és http://toxnet.nlm.nih.gov/newtoxnet/lactmed.htm )
Amikor anyának fizikai kellemetlenséget okozza az elválasztás
Csak annyi tejet fejjünk ki, hogy ne feszüljön a mellünk! Az egyre csökkenő mennyiségű lefejt anyatej hatására a mellben termelődő tej mennyisége is lassan csökkenni fog. A mell lekötése, leszorítása – amit néha még mindig ajánlanak – elavult gyakorlat, ami növelheti kényelmetlenségeinket, és a tejcsatornák elzáródásához vezethet. A tejelválasztást megszüntető gyógyszerek (a hatóanyaguk bromocriptin vagy cabergoline, a gyógyszer nevek Parlodel, Medocriptine, Cabest, Norprolac) használatának komoly mellékhatásai vannak; ezeket a szoptatási egyesületek mint La Leche Liga vagy Mamila nem ajánljak.
Milyen ételekkel helyettesíthetjük az anyatejet?
A gyermek életkorától függően igen különbözően. Ha a baba már közel egy éves, más ételeket is eszik, és jól iszik pohárból, nincs szükség a cumisüvegre! (A fiatalabb gyermekek esetében a nem megfelelő tejtermelődés esetében se kell a cumisüveg után nyúlni: érdemes ismerkedni magunkat a szoptanít nevű készülékkel, ami a legtöbbé szoptatás baráti pótlási eszköz: ez tulajdonképpen egy tároló edényet és a mellbimbót összekapcsoló cső, ami segít a babát tovább a mellén megtartani és tovább stimulálni a tejtermelődést.)
Csecsemő tervezett elválasztása
Nincs hova sietni. A hosszan szoptatott babáknál számos pozitív hatás érezhető, főlég ez a kettő mindennapi gyakorlati életünkben nagyon fontos: kevesebb alkalommal betegednek meg és mindig tudunk őket vigasztani.
Azért érdemes ezt tervezett hosszantartó elválasztást alkalmazni, mert a tejtermelésünk így fokozatosan csökken, és ez csak kismértékű telítettségérzéssel és kellemetlenséggel jár. Mindaddig, amíg babánk folytatja a szopást, mellünk elegendő tejet fog termelni ezekhez az étkezésekhez. Azt is vegyük figyelembe, hogy más okok nemcsak éhség lehetségesek is, ha a kicsi szopni akar: például közelségre vágyik, álmos, vigasztalásra van szüksége (megsérült vagy elkeseredett), meleg vagy hideg neki, unatkozik (nincs mit csináljon)…
“Ne ajánljuk fel, de ne utasítsuk vissza!”, azaz ha a kicsi kéri, akkor szoptassuk meg, de egyébként ne kínáljuk fel a lehetőségét!
A legtöbb gyermek meghatározott időben és helyen szeret szopni. Ha megváltoztatjuk napirendünket, mindennapi szokásainkat, akkor gyermekünk figyelmének elterelésével sírás nélkül hagyhatjuk el a szoptatásokat. Gondoljuk végig az elején, hogy mikor, milyen
helyzetekben igényli a szopást a kicsi, és hogyan változtassuk meg napi tevékenységeinket úgy, hogy babánk természetes módon kevesebbszer szopjon! Ha például a gyermekünk akkor szokta kérni a szopást, amikor leülünk kedvenc fotelünkbe, akkor az elválasztás ideje alatt kerüljük a fotelt. Gyermekek ritkábban szopnak, ha elmennek otthonról, és elvonja figyelmüket az új környezet.
Bátorítsuk a baba édesapját, hogy játsszon aktív szerepet az elválasztásban! Ha a kicsi rendszerint akkor akar szopni, amikor reggel felébred, keltse őt édesapja, és vigye reggelizni. Az apa abban is segíthet, hogy a gyermek éjjel visszaaludjon, ha felébred, és nappal is csinálhatnak külön programokat.
A szopást pótló dolgokat (ételeket, játékot, könyvet stb., nem a cumit!) már azelőtt ajánljuk fel, mielőtt a gyermekünk szopni kívánna! (Ha ő már kérte, hogy szophasson, és mi valami mást kínálunk fel neki helyette, azt elutasításnak érezheti.)
A fokozatos, tervezett elválasztás előnye, hogy váratlan helyzetek esetén rugalmasak tehetünk. Előfordulhat például, hogy megbetegedése esetén gyermekünk vigasztalásként többször is szeretne szopni. Ekkor visszatérhetünk a gyakoribb szoptatáshoz, míg a kicsi jobban nem érzi magát; az elválasztást aztán később folytathatjuk. Szükségtelen siettetnünk az elválasztást, hiszen az mind nekünk, mind gyermekünk számára elég nagy változás, és az alkalmazkodáshoz időt kell hagyni.
A természetes elválasztásban sokunk számára a legnagyobb kihívás, hogy meg kell küzdenünk mások véleményével, hogyan kell egy gyermeknek viselkednie. Bár egy két-hároméves, cumisüvegből etetett gyermek megszokott látványnak számít, idősebb gyermekünk szopása miatt esetleg kínosan érezhetjük magunkat. Gyermekünket saját érzéseink is befolyásolják. Ha bűntudatot érzünk az elválasztás vagy annak esetleges erőltetése miatt, sokkal nehezebbnek fogjuk találni a szeretet kimutatását babánk felé, ami nyugtalanná teheti őt, és növelheti szopás iránti vágyát.
A túl gyors elválasztás negatív következményei: viselkedésbeli változások vagy visszafejlődés, pl. dadogás, éjszakai felébredés, a túl erős ragaszkodás, az elválástól való új vagy fokozott félelem, harapás (ha azelőtt soha nem fordult elő), valamint olyan tünetek, mint a gyomorpanasz és székrekedés.
Ez az anyag másolható és terjeszthető az előző engedély nélkül ezzel a feltétével, hogy nem használjak semmilyen kontextusban, ami Az Anyatejet Helyettesítő Készítmények Marketingjének Nemzetközi Kódexet (1981) és a későbbi WHA rezolúciókat megsértene.
A LLL és Mamila anyagai alapján összeszedte: Martina Pillingová